Cei mai mulţi asistenţi maternali din judeţ au în îngrijire câte un copil
![](https://img.svnews.ro/foto/2014/02/04/31545/c89601439722b206b1ae829b806500325.jpg)
La sfîrşitul anului trecut, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Suceava avea în evidenţă 393 asistenţi maternali profesionişti. În grija acestora sînt 620 de copii. Purtătoarea de cuvînt a Direcţiei, Nicoleta Daneliuc, a declarat că 187 de asistenţi maternali au în plasament cîte un copil, 186 au cîte doi, iar 19 cître trei. Ea a adăugat că în îngrijirea unui asistent maternal profesionist din judeţ se află patru copii.
Cei mai mulţi asistenţi maternali din judeţ au în îngrijire câte un copil,