Cele 26 de familii din căminul deținut de Primăria Suceava la Colegiul Tehnic Alimentar vor fi mutate în alte locuri
![](https://img.svnews.ro/foto/2017/05/10/91880/f18a29952da63cb99082ee74a06500325.jpg)
Cele 26 de familii din căminul de asistați social deținut de Primăria Suceava la Colegiul Tehnic Alimentar vor fi mutate în alte locuri pînă la 1 iunie. Imobilul va fi predat Universității „Ștefan cel Mare”, pentru a fi modernizat și transformat în cămin cu 200 de locuri pentru studenți.
Primarul Ion Lungu a afirmat că cele 26 de familii urmează să se prezinte pînă pe 15 mai la primărie cu dosarul pentru locuință și dovada achitării la zi a cheltuielilor la întreținere. De asemenea, cetățenii trebuie să aibă buletin de Suceava. El a dat asigurări că nimeni nu va rămîne pe drumuri. Asistații din Căminul de la Alimentar vor fi mutați la Colegiul Tehnic „Petru Mușat” și în locuințe din fondul de stat.