Cod galben de averse și vânt puternic valabil astăzi în județul Suceava
![](https://img.svnews.ro/foto/2017/09/19/135416/64c989cd83d69fb34fdbe86bb06500325.jpg)
Administrația Națională de Meteorologie a emis un cod galben de instabilitate atmosferică valabil astăzi în județul Suceava între orele 12:00 și 23:00. Potrivit meteorologilor, în intervalul menționat, în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, nordul și centrul Moldovei și cea mai mare parte a zonei montane vor fi perioade cu instabilitate atmosferică. Aceasta se va manifesta prin averse, intensificări de scurtă durată ale vântului (rafale în general de 55…70 km/h), vijelii, căderi de grindină și descărcări electrice. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 15…25 l/mp și izolat de peste 30…40 l/mp.