CSM Bucovina Suceava a avut cea mai lungă deplasare din acest sezon competițional în runda a IV-a când a evoluat pe terenul celor de la CSUAV Arad. Meciul a fost unul aprig disputat având momente foarte încinse chiar și s-a încheiat cu scorul de 12-6 în favoarea gazdelor.

Sucevenii au condus la pauză cu 6-0 grație punctelor marcate de Sabin Crețu din două lovituri de pedeapsă. În repriza secundă gazdele au marcat un eseu netransformat și au redus din handicap pentru 5-6. După acest moment lucrurile s-au ”aprins” jucătorii celor două formații s-au contrat. Arădenilor le-a fost acordat pe final un eseu de penalitate și scorul a devenit 12-6 în favoarea lor. Deși au presat în ultimele minute, sucevenii au avut ghinion și s-au oprit la doar un metru de țintă în terenul advers și scorul final a rămas nemodificat.

”A fost mare păcat că ne-am întors dintr-o deplasare așa de lungă doar cu un punct. Nu am avut noroc, iar gazdele au avut și un arbitraj favorabil. Avem foarte multe accidentări și probabil ne vom prezenta cu o cu totul altă echipă la meciul cu CSM Galați” a declarat antrenorul Marius Colțuneac.