Runda V-a a seriei A a Diviziei A de handbal masculin a programat pentru CSU Suceava întâlnirea cu CSU Galați. Meciul s-a disputat ieri în sala ”Dumitru Bernicu” și s-a încheiat cu scorul de 33-24 (18-11) favoarea gazdelor.

Începutul întâlnirii a fost extrem de echilibrat, până la jumătatea primei reprize marcându-se foarte puține goluri. Odată cu trecerea timpului, elevii antrenorului Adrian Chiruț s-au ”încălzit” și diferența pe tabela de marcaj în favoarea lor a început să crească. La pauză a fost 18-11, însă diferența putea fi mai consistentă, gazdele ratând numeroase oportunități de a înscrie.

Începutul părții secunde a fost unul la fel de ”subțirel” pentru suceveni ca cel al primei părți. La scorul de 20-17, tehnicianul gazdelor a ceut time-out și și-a dojenit puțin jucătorii. Intervenția antrenorului Adrian Chiruț a avut efect și CSU Suceava a dat drumul la faza de contaatac.

Scorul final al partidei CSU Suceava – CSU Galați a fost 33-24, dar ecartul ar fi putut fi mai mare. Din păcate, gazdele au avut și două accidentări destul de serioase, Leordean și Pintilei părăsind terenul pe brațe.

CSU Suceava: Duman, I.Andrei – Pintilei (3), Leordean (2), Alupoaie (1), Lupu (4). Popia (6), Kobzi (3), Locik (5), Cozorici, Oancea (6), Mihalcea (3), Sora.