În cadrul etapei a XVI-a a Ligii Naționale de handbal masculin, echipa Universității Suceava a pierdut la un singur gol, pe terenul campioanei en-titre, Dinamo București, scor 24–25. Primele 24 de minute de joc au fost echilibrate, dar până la pauză, dinamoviștii au reușit să se desprindă la 5 goluri diferență, profitând de mai multe greșeli apărute în tabăra sucevenilor, la pauză scorul fiind 13–8.

În partea a doua, CSU Suceava a încercat să reducă din handicap și a și reușit pentru că în minutul 53 era la doar două goluri în spatele campioanei, după un gol a lui Lakovic, pentru scorul de 20–22. Când mai erau aproape trei minute de joc și gazdele conduceau cu trei goluri, Ciubotariu și Burlacu au marcat câte o dată, ultimul având șansa egalării, dar mingea a fost apărată de portarul campioanei, scor final 25–24 pentru Dinamo București.

CSU Suceava: Valeriu Erhan, Iulian Andrei – Djordje Golubovic (3), Gabriel Burlacu (3), Cristian Adomnicăi, Adrian Tîrzioru (1), Florin Ciubotariu (5), Dorin Dragnea, Alin Petrea (3), Alexandru Ionescu, Bogdan Șoldănescu, Cătălin Costea (2), Maxim Oancea, Radisan Lakovik (3), Bogdan Baican (3) și Mihai Sandu.

În următoarea etapă, joi, universitarii vor avea un meci foarte important pe teren propriu, cu  CS HC Buzău 2012.

Rezultate înregistrate în etapa a XVI-a:

CSM Bucureşti – Universitatea Cluj    44–28 (20–14)
Dunărea Călăraşi – AHC Dobrogea Sud    27–30 (15–16)
Steaua Bucureşti – Minaur Baia Mare    31–25 (17–13)
Dinamo Bucureşti – CSU din Suceava    25–24 (13–8)
HC Buzău 2012 – Politehnica Timişoara    25–23 (11–12)
Potaissa Turda – CSM Făgăraş    35–28 (18–16)
CSM Focşani 2007 – CSM Bacău    27–22 (13–9)

8. Dinamo București    15    8    3    4    446-403    27
9. Minaur Baia Mare    16    6    3    7    469-460    21
10. CSM Făgăraș    16    4    2    10    391-437    14
11. CSM Bacău    16    4    0    12    424-475    12
12. CSU Suceava    16    3    2    11    377-441    11
13. HC Buzău    16    3    0    13    390-449    9
14. Universitatea Cluj    16    0    0    16    395-564    0