Directorul AJOFM Suceava reclamă faptul că unii primari încalcă legea privind acordarea ajutoarelor alimentare
![](https://img.svnews.ro/foto/2013/12/10/29575/5b6250095aa76e9d0f2dcb97006500325.jpg)
Directorul Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Suceava, Mirela Adomnicăi, a reclamat că sunt primari în judeţul Suceava care încalcă legea privind acordarea ajutoarelor alimentare de la Uniunea Europeană. Doamna Adomnicăi a declarat că primarii în cauză refuză să distribuie alimente şomerilor care nu se regăsesc pe listele transmise către Primării pentru că au intrat în sistem după luna septembrie. Adomnicăi a explicat că ajutoarele se acordă în baza documentelor eliberate de instituţia pe care o conduce şi le-a cerut primarilor şi funcţionarilor publici din administraţiile locale să studieze cu atenţie legislaţia şi să deblocheze astfel de situaţii.
În luna noiembrie, rata şomajului în judeţul Suceava a ajuns la 6,57%. În evidenţele AJOFM Suceava figurează 15.793 de şomeri, dintre are doar 4580 primesc indeminizaţie de şomaj.