Doctorul Tiberius Brădăţan desființează un raport publicat de Observatorul Român de Sănătate
![](https://img.svnews.ro/foto/2015/06/22/57130/dee0c9ca55718ed3b11bb503306500325.jpg)
Directorul medical al Spitalului din Suceava, doctorul Tiberiu Brădăţan, susţine că, în 2012, unitatea a avut o rată a mortalităţii de 2,35%, la un total de 39.514 de pacienţi externaţi. El a adăugat că, în 2014, rata a crescut la 2,38%, dar numărul de pacienţi a fost de 44.142. Doctorul Brădăţan a făcut aceste precizări, astăzi, pentru că într-un raport publicat de Observatorul Român de Sănătate se arată că Spitalul Judeţean Suceava înregistrează cea mai ridicată a mortalităţii din ţară, de 10,25%. El consideră că autorii raportului au comis o greşeală de dactilografiere.