Echipa de handbal juniori II a Liceului cu Program Sportiv din Suceava îşi continuă drumul spre turneul semifinal fără greşeală, cu 16 victorii din tot atâtea meciuri disputate. În ce de-al doilea meci oficial din 2018, echipa pregătită de antrenorul Iulian Dugan s-a impus fără probleme în deplasarea de la LPS Iaşi, cu scorul de 41 la 28.

Doar primele şase minute au fost mai echilibrate, sucevenii distanţându-se treptat, iar la pauză aveau un avantaj de şapte goluri, scor 20–13. În partea a doua jocul a curs în aceeaşi direcţie, o bună bucată din acest act în echipa suceveană evoluând doar jucătorii de pe banca de rezerve.

„Sunt mulţumit de jocul echipei, mai ales că-n repriza secundă am folosit mult jucătorii care nu sunt în primul 7. Am încercat să jucăm ce ne-am propus şi cred c-am reuşit, atât în apărare, cât şi la acţiunile tactice din atac. Am folosit şi un portar de la juniori III, Teofan Hirghiligiu (portari), care s-a descurcat bine, şi de aceea vrem să-l integrăm la juniori II. Urmează un program încărcat, cu cinci meciuri în 14 zile, o parte din jucători având şi alte două meciuri în această săptămână, cu echipa de juniori I”, a explicat antrenorul sucevenilor, Iulian Dugan.

LPS Suceava a folosit la Iaşi un lot format din sportivii: portari Ionuţ Andreescu şi Teofan Hirghiligiu, Vlăduţ Lazoreac, Samuel Stanciuc (2), Marian Agrigorcioaie (2), Robert Chirilă (4), Claudiu Lazurcă (11), Ionuţ Huţan (6), Daniel Guranda (5), Mihnea Bejan (1), Albert Vizitiu (10), Fabian Rusu, Mihai Corduş şi Casian Gabinat.

În ultima rundă, cealaltă reprezentantă a Sucevei în seria I a Campionatului Naţional de juniori II, cea a Clubului Sportiv Universitar, pregătită de Vasile Boca şi Ioan Tcaciuc, a pierdut în deplasarea de la LPS Piatra Neamţ cu scorul de 22–29, la pauză fiind 14–10 pentru gazde. Trebuie menţionat că echipa universitară evoluează cu jucători mai mici ca vârstă, de la juniori III sau care sunt în primul an de juniori II.

1. LPS Suceava 16 16 0 0 520-383 48
2. CSŞM Bacău 14 11 0 3 438-338 36
3. LPS Piatra Neamţ 16 10 1 5 403-381 35
4. CSŞ Bacău 15 9 0 6 368-340 32
5. LPS Iaşi 16 4 1 11 393-463 24
6. CSU Suceava 16 3 1 12 385-454 21
7. LPS Roman 15 2 0 13 338-429 18
8. LPS Vaslui 2 16 5 1 10 238-295 15*