Pe o vreme splendidă și un teren al stadionului ”Areni” impecabil, Foresta Suceava a primit la sfârșitul săptămânii trecute vizita ultimei clasate, CSM Pașcani, într-un meci contând pentru etapa a IX-a a seriei I a Ligii a III-a.

Așa cum era de așteptat, gazdele au învins clar ”lantern roșie”. Dacă la pauză a fost doar 3-0, gazdele s-au dezlănțuit în repriza secundă și au mai marcat de șapte ori! Cele zece goluri ale Forestei Suceava au fost înscrise de Robert Martin (14, 53, 56), Paul Mateciuc (38), Andrei Cerlincă (43, 76, 89), Vasile Hagiu (55), Alexandru Marin (65, 70).

Etapa a IX-a a fost una bună și pentru Bucovina Rădăuți și Șomuz Fălticeni. Elevii antrenorilor Dorin Goian și Daniel Bălan au trecut cu 4-1 de CSM Focșani prin golurile reușite de Ionuț Plămadă, Stoian, de două ori și Netbai.

În sfârșit și Șomuz Fălticeni și-a bucurat suporterii cu o victorie pe teren propriu. Fălticenenii s-au impus în fața celor de la FC 2 Botoșani prin punctele izbutite de Julei și Afalna, pentru oaspeți unuicul gol fiind reușit de Habet.

În etapa a X-a Bucovina Rădăuți va juca la FC 2 Botoșani, Șomuz Fălticeni la Ozana Tg.Neamț, iar Foresta Suceava la Dunărea de Jos Galați.

Rezultate consemnate în etapa a IX-a:

CSM Bacău – Ozana Târgu Neamţ 1-3
Armanu (46) / Alexandru Iulian Zaharia (5), Radu Miron (52), Eusebiu Mercaş (90+1)

Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – Aerostar Bacău 0-2
Ionuţ Chirilă (25), Cătălin Vraciu (50)

Foresta Suceava – CSM Paşcani 10-0
Robert Martin (14, 53, 56), Paul Mateciuc (38), Andrei Cerlincă (43, 76, 89), Vasile Hagiu (55), Alexandru Marin (65, 70)

Huşana Huşi – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 0-4
Vlăduţ Andreş (10), Arsene Luboya (12), Vasile Petra (59), Raul Iliescu (80)

Şomuz Fălticeni – FC Botoşani 2 2-1
Eduard Julei (28), Christ Afalna (77) / Marian Habet (88)

Bucovina Rădăuţi – CSM Focşani 4-1
Ionuţ Plămadă (7), Ionel Stoian (35, 56), Iosif Netbai (67) / Sergiu Jurj (33)

Sporting Lieşti – Ştiinţa Miroslava 1-3
Ştefan Adamache (33) / Eduard Sandu (20 – penalty), Andrei Florean (48), Vlăduţ Mocanu (65)

KSE Târgu Secuiesc – SC Oţelul Galaţi 3-4
Emilian Popa (17, 42 – penalty), Zsolt Tanko (19) / Marius Matei (12, 65, 78), Cosmin Stoian (32)

1. Aerostar Bacău 9 9 0 0 28-5 27
2. Ceahlăul P.Neamţ 9 7 0 2 26-8 21
3. Bucovina Rădăuţi 9 6 1 2 20-7 19
4. SC Oţelul Galaţi* 9 7 1 1 17-8 18
5. Foresta Suceava 9 5 2 2 26-14 17
6. CSM Focşani 9 4 3 2 11-9 15
7. Ozana Tg.Neamţ 9 4 2 3 17-12 14
8. Știinţa Miroslava 9 4 2 3 18-14 14