Fond de salarii majorat cu peste 40%, la Spitalul de Urgență „Sfîntul Ioan cel Nou” Suceava
![](https://img.svnews.ro/foto/2016/12/07/84397/296f0a08c695fda363072a88c06500325.jpg)
În 2017, la Spitalul de Urgență „Sfîntul Ioan cel Nou” Suceava, fondul de salarii s-a majorat cu peste 40%, în comparație cu 2016, pînă la 108 milioane de lei. Anunţul a fost făcut de managerul instituției spitalicești, economistul Vasile Rîmbu. El a precizat că unitatea sanitară suceveană se numără printre puţinele din ţară care asigură plata sporurilor la limita maximă prevăzută de lege. Vasile Rîmbu a mai spus că şi în contextul în care au crescut salariile, spitalul va continua planul de investiţii, prin extinderea secţiei de Cardiologie şi înfiinţarea unui compartiment de îngrijiri paliative.