Pe un teren absolut jenant pentru o echipă din eșalonul secund al fotbalului românesc, Foresta Suceava a întâlnit în deplasare gruparea UTA Bătrâna Doamnă. Cu puțin noroc, pe acest teren impropriu jocului cu balonul rotund, elevii antrenorului Cristi Popovici puteau scoate o remiză. A venit însă minutul 54, un luft penibil al lui Căinari și o execuție perfectă a lui Andor și arădenii au câștigat cu 1-0.
Prima repriză a partidei dintre UTA Bătrâna Doamnă și Foresta Suceava a fost una fără mari ocazii de gol, apărarea oaspete făcându-și cu brio datoria. După golul primit destul de nemeritat de suceveni, gazdele au mai avut câteva situații bune de a marca, dar portarul Niga s-a descurcat. Chiar dacă terenul a fost unul desfundat, mijlocașii suceveni au avut execuții foarte slabe și nu au reușit să se impună în duelurile unu la unu.
Totuși, cu câteva minute înainte de final Foresta Suceava a izbutit un contraatac foarte bun, însă Bogdan Rusu și-a bătut joc efectiv de această oportunitate imensă de a marca. Sucevenii au mai avut o situație bună a egala, dar Florin Dumitriu a șutat anemic, el fiind o umbră a celui care marca meci de meci la începutul campionatului.
Foresta Suceava încheie cu un eșec prima parte a campionatului Ligii a II-a după o perioadă remarcabilă la început, urmată de o cădere absolu inexplicabilă. Noroc că se mai retrag echipe din eșalonul secund și Foresta Suceava poate rezista mai departe în Liga a II-a. Să sperăm că vacanța de iarnă va fi un sfetnic bun pentru suceveni și Foresta va reveni cu un alt tonus pe teren la primăvară.
UTA Arad: Bg. Miron – Al. David, Al. Manea, Gligor (cpt.), Burlă – Strătilă, Chindriş, I. Tănase, Andor – D. Copil, Ad. Petre.
Rezerve: Al. Barna – Filaret, Cr. Costin, Jorza, Covaci, Copaci, Stahl.
Antrenor: Laurenţiu Roşu
Foresta Suceava: Niga – D. Bălan (cpt.), Masella, D. Lung, Drugă – Cerlincă, Vl. Stănescu, A. Mutu, Căinari – Dumitriu, Bg. Rusu.
Rezerve: Hînţăscu – Semeghin, Bujor, Dănilă, Strugariu.
Antrenor: Cristian Popovici