În derbiul fălticenean disputat pe stadionul „Tineretului”, gazdele de la Şomuz Fălticeni au încheiat la egalitate, scor 1-1, în compania vecinilor de la Şomuzul Preuteşti. Oaspeţii au condus la pauză prin golul lui Cătălin Vasiliu, gazdele egalând în repriza secundă printr-o reuşită a lui Geo Stanca.
Duelul celor două echipe de pe malul Şomuzului s-a încheiat cu trei cartonaşe roşii, acordate de centralul sucevean Ionuţ Ignat după ce jucătorii celor două formaţii au iscat o bătaie generală în minutele de prelungire ale întâlnirii.
Viitorul Liteni şi-a consolidat locul pe podium în clasamentul Ligii a IV-a, după ce s-a impus în deplasare, la Vatra Moldoviţei, cu scorul de 4-2, prin golurile marcate de Prichici (2), Ivan şi Neamţu. În cel mai spectaculos meci al zilei, Moldova Drăguşeni a trecut, pe teren propriu, de Foresta II Siret, cu scorul de 5-4, prin golurile marcate de Răzvan Bîgu (4) şi Ciprian Pavăl.
Etapa a XVII-a se va încheie miercuri, cu derbiul primelor două clasate, Bucovina Rădăuţi şi Progresul Frătăuţii Vechi, programat de la ora 16.