În cadrul etapei a XVII-a a Ligii Zimbrilor, CSU Suceava a evoluat, la sfârșitul săptămânii trecute, pe terenul grupării Poli Timișoara. Jucând cu mult aplomb, mai ales în repriza secundă, sucevenii au câștigat cu 34-30. Așadar, bucovinenii au promovat primul examen în fața profesorului sucevean Mihai Rohozneanu.

După o primă repriză mai modestă, pe care gazdele au încheiat-o în avantaj, scor 16-14, elevii antrenorilor Bogdan Șoldănescu și Iulian Andrei s-au dezlănțuit în partea secundă în care au marcat 20 de goluri. La victoria de senzație a sucevenilor au contribuit din plin toți jucătorii începând cu veteranii Gavriloaia și Vencel, care au marcat împreună 17 goluri și continuând cu portarul Merlă care a apărat senzațional.

În următorul meci de campionat în primul eșalon valoric al handbalului românesc CSU Suceava va primi vizita campioanei României, Dinamo București.

SCM POLITEHNICA TIMIȘOARA – CSU SUCEAVA 30-34 (16-14)

Arbitri: Ioan Barbu / Gabriel Badiu

Poli Timișoara: Stojkovic, Lazăr – Pribanic 6, Sadoveac 6, Moldovan 5, Cîmpan 5, Trif 3, Bran 2, Marjanovic 1, Szabo 1, Baican 1, Păiuș, Ignat, Bordeanu, Chira. Antrenor: Mihai Rohozneanu.

CSU Suceava: Makaria, Merlă – Gavriloaia 10, Csog 7, Mănescu 6, Bologa 4, Balazs 3, Tîrzioru 2, Iordachi 1, Focșăneanu 1, Zarițchi, Loic, Bruj, Dascălu. Antrenor: Bogdan Șoldănescu.

Rezultate consemnate în etapa a XVII-a:

CSM Vaslui – CSM București       24-20

Dinamo – U Cluj               43-23

Poli Timișoara – CSU Suceava     30-34

CSM Sighișoara – CSM Focșani   25-24

Din această etapă au mai rămas de jucat meciurile HC Buzău – CSM Bacău, Potaissa Turda – Minaur Baia Mare șiCSM Constanța – Steaua.