Zimbrilor, CSU din Suceava a avut ca adversară una din echipele de top ale handbalului masculin românesc, Minaur Baia Mare. Deși sucevenii au mai învins-o în debut de sezon competițional, formația maramureșeană era favorită având 10 victorii și doar trei înfrângeri, celalte două în fața campioanei Dinamo și a Stelei.
În pofida acesui fapt, gruparea pregătită de profesorul Petru Ghervan, ajutat de Bogdan Șoldănescu și Iulian Andrei, a făcut un meci mare și a câștigat din nou în fața băimărenilor.

Puternic încurajată de publicul sucevean aflat în tribunele sălii ”Dumitru Bernicu”, CSU a început bine partida contra grupării maramureșene și a condus cu 6-2 în minutul 11 și 12-7 în minutul 21, pentru ca la pauză tabela de marcaj să indice scorul de 14-12 în favoarea gazdelor. Portarul Makaria a apărat magistral în primele 30 de minute de joc și a dat mare încredere colegilor săi. CSU din Suceava a fost bine condusă în teren de veteranul Răzvan Gavriloaia, care a ratat totuși o aruncare de la 7 metri care a destabilizat puțin echipa suceveană.

Nici nu au deschis bine ochii în repriza a doua sucevenii, că oaspeții aveau deja avantaj de două goluri. La jumătatea părții secunde băimărenii conduceau cu 24-21 și se părea că nu mai este nimic de făcut pentru suceveni. Antrenorul Petru Ghervan a solicitat un time-out și împreună cu secundul său Bogdan Șoldănescu i-a calmat, orientat și apoi mobilizat pe elevii săi. Efectul a fost imediat, portarul Makaria a prins din nou curaj, apărarea suceveană a fost mai agresivă, iar în atac a apărut iar inspirația. Totuși, merită de menționat faptul că eroul ultimelor 10 minute de joc a fost georgianul Irakli Kbilashvili. Conducătorul de joc al echipei CSU din Suceava a avut motoraș la picioare, fler și un pic de noroc și ajutat bine de tânărul Stanciuc, revenit și el la viață și de tunarul Tîrzioru, și el trezit la realitate, a reușit ce doar suporterii adevărați mai credeau, adică întoarcerea rezultatului. Au fost ceva emoții pe final, tipic sucevene, dar scorul final al partidei CSU din Suceava – Minaur Baia Mare a fost 30-28, același ca și în primul meci din acest sezon competițional. Victorie mare pentru handbaliștii suceveni care pot avea o vacanță liniștită pentru că merită. Era momentul ca șansa să-și întoarcă fața și spre bucovineni care au pierdut în această primă parte a campionatului de trei ori la ultima fază de joc.

CSU din Suceava mai are încă un meci oficial în acest an, pe terenul celor de la Dinamo București. Va urma anul viitor un retur în care HC Vaslui, CSM Bacău și HC Buzău vor veni la Suceava în fața unui public deosebit.

CSU din Suceava: Makaria, Padovei – Tîrzioru (8), Kbilashvili (6), Gavriloaia (5), Stanciuc (4), Csog (3), Ștefan (2), Lupu (1), Bologa (1), Zarișchi, Bruj.
Minaur Baia Mare: Terekhov, Buzogany – Vujovic (8), Kotrc (6), Căbuț (3), Cip (3), Vujic (3), Mănescu (2), Nagy (1), Kozakevych (1), Da Silva (1), Pop, Bera.

Rezultate înregistrate în etapa a XIV-a:
Poli Timișoara – Potaissa Turda 28-30
CSU din Suceava – Minaur Baia Mare 30-28
CSM Odorhei – CSM Bacău 32-34
Steaua – CSM Vaslui 30-28
CSM Oradea – CSM București 24-32
Din această etapă au mai rămas de jucat meciurile Dinamo – HC Buzău și CSM Focșani – CSM Constanța.

1. Dinamo 13 13 0 0 487-371 39
2. CSM Constanța 13 10 1 2 390-339 31
3. Minaur Baia Mare 14 10 0 4 408-372 30
4. CSM București 14 10 0 4 417-383 30
5. Steaua 14 9 1 4 417-394 28
6. CSM Focșani 13 7 2 3 362-364 23
7. Potaissa Turda 14 7 1 6 402-405 22
8. CSM Bacău 14 6 2 6 405-423 20
9. CSU din Suceava 14 5 2 7 424-421 17
10. Buzău 13 5 1 7 367-374 16
11. CSM Vaslui 14 4 1 9 389-423 13