Așa cum era de așteptat de altfel, CSM Constanța a câștigat meciul din cadrul etapei a XXIII-a a Ligii Naționale de handbal masculin cu CSU Suceava. Sâmbătă 13 aprilie, formația de pe litoral s-a impus cu 35-26 în fața sucevenilor.

Nu a fost nimic de comentat în ceea ce privește partida, sucevenii reușind doar prima repriză să țină pasul cu adversarii lor. După a serie a patru meciuri fără înfrângere, trei victorii și un egal, a venit și primul eșec, însă pentru CSU Suceava importante sunt cele două partide pe care le va juca pe teren propriu până la finele sezonului regulat, cu CSM București și CSM Focșani.

Meciul cu CSM București va avea loc duminică 21 aprilie la Suceava , pentru ca apoi CSU Suceava să aibă o pauză până pe 16 mai când vor evolua la Baia Mare.

CSM CONSTANȚA – CSU SUCEAVA 35-26 (17-13)

Arbitri: Ghesoiu/Tița

CSM Constanța: Vasile, Rusu – Aliokhin 7, Stankovic 5, Ravnic 4, Căbuț 3, Mouriño 3, Komogorov 3, Susanu 3, Drăgan 2, Andrei 2, Nistor 1 (1 din 7m), Murtaza 1, Ilie 1, Ștefan, Chikovani. Antrenor: George Buricea.

CSU Suceava: Merlă, Podovei – Mănescu 7, Lazurcă 4 (2 din 7m), Loic 4, Focșăneanu 3, Dascălu 2, Bruj 2, Grigore 1, Lupu 1, Gavriloaia 1, Iordachi 1, Zarițchi, Csog, Balazs. Antrenor: Bogdan Șoldănescu.

Rezultate consemnate în etapa a XXIII-a:

CSM București – U Cluj          31-22

CSM Sighișoara – HC Buzău   26-26

CSM Constanța – CSU Suceava           35-26

Din această etapă au mai rămas de jucat meciurile: CSM Vaslui – Poli Timișoara, Potaissa Turda – Dinamo, CSM Focșani – Steaua și Minaur Baia Mare – CSM Bacău.