Harșovschi face dovada că nu a fost niciodată la DNA
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/05/19/385604/2ec29487dd44f042e67f3ac5706500325.jpg)
Viceprimarul municipiului Suceava, Lucian Harșovschi, care candidează la funcția de primar din partea PNL la alegerile din 9 iunie, face dovada că nu a fost niciodată la DNA. Asta după ce în spațiul public au fost vehiculate informații cum că ar fi fost la DNA considerate din start de către Harșovschi ca fiind fake-news-uri. Lucian Harșovschi a prezentat răspunsul Direcției Naționale Anticorpție- Serviciul Teritorial Suceava semnat de procurorul șef Serviciu, Ciprian Mihai Morișcă, în urma cererii pe care liberalul a făcut-o prin intermediul unui cabinet de avocatură.
”Urmare a cererii dumneavoastră înregistrată la data de 31 mai 2024 vă comunicăm că în urma verificărilor efectuate a rezultat că la acest moment nu figurați ca având calitatea de suspect sau inculpat în vreunul din dosarele aflate pe rolul unității noastre de parchet. De altfel, potrivit art.307 și art.309, alin.2 Cod de Procedură Penală, organul de urmărire penală este obligat să aducă la cunoștința suspectului sau inculpatului calitatea sa procesuală. Totodată, facem precizarea că nu deținem o evidență a persoanelor audiate în calitate de martor în dosarele instrumentate la nivelul serviciului”, a transmis DNA Suceava.