La Auditoriumul Joseph Schmidt va avea loc evenimentul „Romantismul european în reflecţii contemporane”
![](https://img.svnews.ro/foto/2015/06/15/56820/8089c7fab57645370ccc847bd06500325.jpg)
Miercuri, 17 iunie, începînd cu ora 18.00, Auditoriumul Joseph Schmidt al Universităţii Ştefan cel Mare din Suceava va găzdui cea de-a doua activitate din proiectul „Romantismul european în reflecţii contemporane”. Proiectul este finanţat printr-un Grant oferit de Norvegia, Islanda, Liechtenstein şi Guvernul României. Conform unui comunicat al USV, programul evenimentului va fi constituit din conferinţa cu profil filologic „Teme şi motive romantice în literatura universală”, prezentată de conferenţiarul universitar doctor Claudia Costin, de la Facultatea de Litere şi Ştiinţe ale Comunicării, şi microconferinţa cu profil muzicologic, „Liedul romantic”, prezentată de muzicologul doctor Constanţa Cristescu. Manifestarea se va încheia cu un recital extraordinar de lieduri şi poezie romantică, susţinut de soprana Georgeta Stoleriu, acompaniată de pianistul Keneth Tucker şi de actorul Doru Zaharia.