În urma alegerilor de duminică, 27 septembrie, PNL a reușit să câștige funcțiile de primar în nu mai puțin de 53 de localități ale județului Suceava. PSD a câștigat alegerile în 48 de localități ale județului, în timp ce PMP are patru mandate de primar, iar USR alte trei mandate. De asemenea, patru candidați independenți au reușit să câștige alegerile. Printre candidații care au obținut victorii mai sunt unul de la Pro România și unul de la PAD.

1 Adâncata – Viorel Cucu (PNL)
2 Arbore – Dan Tiperciuc (PSD)
3 Baia – Maria Tomescu (PSD)
4 Bălăceana – Constantin Octavian Cojocariu (PSD)
5 Bălcăuţi – Vasile Şoiman (PNL)
6 Berchişeşti – Violeta Ţăran (PSD)
7 Bilca – Zaharie Rusu (PNL)
8 Bogdăneşti – Cristian Sopon (PSD)
9 Boroaia – Vasile Berariu (PSD)
10 Bosanci – Neculai Miron (PNL)
11 Botoşana – Ioan Ghiaţă (PNL)
12 Breaza – Gheorghe Lesenciuc (PSD)
13 Brodina – Vasile Uhliuc (Indep.)
14 Broşteni – Alexandru Hurjui (Pro România)
15 Bunești – Ion Ștefan (PSD)
16 Burla – Viorel Pintiliuc (PNL)
17 Cacica – Petru Todosi (PNL)
18 Cajvana – Gheorghe Tomăscu (PSD)
19 Calafindești – Adrian Frâncu (PNL)
20 Capu Câmpului – Marcela Bîrsan (PNL)
21 Câmpulung Moldovenesc – Mihăiţă Negură (PNL)
22 Cârlibaba – Gabriel Danciu (PNL)
23 Ciocăneşti – Radu Ciocan (PNL)
24 Ciprian Porumbescu – Dumitru Nimiţean (PSD)
25 Comăneşti – Grigoraş Păstrăv (PNL)
26 Cornu Luncii – Gheorghe Fron (PSD)
27 Coşna – Gavril Pardău (PSD)
28 Crucea – Dorin Rusu (PSD)
29 Dărmăneşti – Dan Chidoveţ (PNL)
30 Dolhasca – Decebal Dumitru Isachi (PNL)
31 Dolhești – Cristinel Bărculescu (PSD)
32 Dorna Arini – Andrei Mazăre (PNL)
33 Dorna Candrenilor – Dănuţ Candrea (PSD)
34 Dorneşti – Gheorghe Luţa (PNL)
35 Drăgoieşti – Constantin Popescu (PSD)
36 Drăguşeni – Vasile Lică Cepoi (PSD)
37 Dumbrăveni – Ioan Pavăl (PSD)
38 Fălticeni – Cătălin Coman (PSD)
39 Fântâna Mare – Vasile Mucileniţa (Indep.)
40 Fântânele – Vasile Hâj (PNL)
41 Forăşti –Avrămia Brăduţ (PSD)
42 Frasin – Marinel Bălan (PNL)
43 Frătăuţii Noi – George Olari (PMP)
44 Frătăuţii Vechi – Cristinel Dinu Antemie (Indep)
45 Frumosu – Constantin Buga ( PNL)
46 Fundu Moldovei – Tudor Zdrob (PNL)
47 Gălănești – Liviu Mironescu (PSD)
48 Grămeşti – Vasile Şuleap (PSD)
49 Grăniceşti – Gheorghe Nuţu (PSD)
50 Gura Humorului – Marius Ursaciuc (Indep.)
51 Hănţeşti – Daniel Olariu (PSD)
52 Hârtop – Vasile Cătălin Hrescanu (PNL)
53 Horodnic de Jos – Ionel Andrișan (USR)
54 Horodnic de Sus – Valentin Petrică Luţa (PNL)
55 Horodniceni – Neculai Florea (PNL)
56 Iacobeni – Viorel Maxim (PSD)
57 Iaslovăţ – Ion Cotoară (PSD)
58 Ilişeşti – Florinel Avasiloaie (PNL)
59 Ipoteşti – Dumitru Gulei (PNL)
60 Izvoarele Sucevei – Mihail Mechno (PNL)
61 Liteni – Tomiță Onisii (PNL)
62 Marginea – Gheorghe Lazăr (PMP)
63 Mălini – Petru Nistor (PNL)
64 Mănăstirea Humorului – Viorel Croitoru (USR)
65 Milişăuţi – Vasile Cărare (USR)
66 Mitocu Dragomirnei – Radu Reziuc (PMP)
67 Moara – Eduard Dziminschi (PNL)
68 Moldova Suliţa – Petru Jecalo (PNL)
69 Moldoviţa – Traian Iliesi (PNL)
70 Muşeniţa – Radu Tudurean (PNL)
71 Ostra – Ioan Oros (PNL)
72 Panaci – Vasile Cozan (PSD)
73 Păltinoasa – Eduard Wendling (PNL)
74 Pătrăuţi – Adrian Isepciuc (PSD)
75 Pârteştii de Jos – Strugariu Mircea Andrei ( PSD)
76 Poiana Stampei – Viluţ Mezdrea (PSD)
77 Poieni-Solca – Dumitru Lăzărean (PSD)
78 Pojorâta – Ioan Bogdan Codreanu (PMP)
79 Preuteşti – Ion Vasiliu (PSD)
80 Putna – Gheorghe Coroamă (PNL)
81 Rădăşeni – Neculai Perju (PNL)
82 Rădăuţi – Bogdan Loghin (PNL)
83 Râşca – Andreica Ionuț (PNL)
84 Sadova – Mihai Constantinescu-Otcu (PNL)
85 Salcea – Ezekiel Belțic (PAD)
86 Satu Mare – Toader Adrian Lavric (PSD)
87 Siminicea – Vasile Clim (PNL)
88 Siret – Adrian Popoiu (PNL)
89 Slatina – Vlăduț Gherman (PSD)
90 Solca – Cornel Țehaniuc (PSD)
91 Straja – Mihai Juravle (PSD)
92 Stroieşti – Mihai Senic (PNL)
93 Stulpicani – Vasile Zamcu (PNL)
94 Suceava – Ion Lungu (PNL)
95 Suceviţa – Dorin Pînzar (PSD)
96 Şaru Dornei – Cătălin Iordache (PNL)
97 Şcheia – Vasile Andriciuc (PNL)
98 Şerbăuţi – Cătălin Sănduleac (PNL)
99 Todireşti – Mugurel Bocancea (PNL)
100 Udeşti – Cristea Ostrovan (PSD)
101 Ulma – Petru Marocico (PNL)
102 Vadu Moldovei – Iulian Bogdan Amariei (PSD)
103 Valea Moldovei – Romică Floriștean (PSD)
104 Vama – Nicolai Baltag (PNL)
105 Vatra Dornei – Ilie Boncheş (PNL)
106 Vatra Moldoviţei – Virgil Saghin (PNL)
107 Vereşti – Dănuţ Gavriliuc (PSD)
108 Vicovu de Jos – Vasile Ţugui (PSD)
109 Vicovu de Sus –Gheorghe Schipor (PSD)
110 Voitinel – Maria Pleşca (PSD)
111 Volovăţ – Ioan Vicol (PSD)
112 Vultureşti – Cornel Salamaha (PSD)
113 Zamostea – Vasile Haliuc (PSD)
114 Zvoriştea – Constantin Barariu (PSD)
Lista completă a tuturor primarilor aleși în localitățile județului Suceava, 10.0 out of 10 based on 1 rating
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Administraţie
SAV-COM Suceava
General Construct - Anunturi angajare
Aeroportul International Stefan cel Mare Suceava
REVINE Suceava
Hornar de Bucovina
Locuri de munca in Romania
ROMFOUR - Transport international de persoane colete - auto pe platforma
Loial Impex Suceava