Etapa a VII-a a turului seriei A a Campionatului Naţional de handbal masculin pentru juniori I, ultima din acest an, a programat la finele săptămânii trecute derbiul LPS Iaşi – LPS Suceava. La capătul unei partide aprig disputate, cu numeroase răsturnări de scor, oaspeţii s-au impus cu 27-25 (12-13).

Tinerii handbalişti suceveni pregătiţi de profesorul Iulian Dugan au început bine meciul şi au condus pe rând cu 6-2, în minutul 10, cu 8-4 în minutul 13, cu 11-7 în minutul 20 şi cu 12-9 în minutul 27. Ieşenii au avut o revenire de excepţie pe finalul primei reprize în care au marcat de trei ori consecutiv intrând la cabine cu un avantaj de un gol, 13-12.
La reluare tot oaspeţii au fost la „timonă”, însă după eliminarea din teren a conducătorului de joc Iulian Alexa, gazdele au prins curaj şi au preluat conducerea după o perioadă mai „tulbure”. A urmat un time-out care i-a mobilizat pe suceveni care în ultimele opt minute de joc au înscris de şase ori, ieşenii izbutind doar de două ori să puncteze. La final,

LPS Suceava a câştigat pe terenul celor de la LPS Iaşi cu 27-25 şi a preluat şefia clasamentului în seria A.
„Aşa cum ne-am aşteptat, a fost un meci dificil în care ambele echipe au avut partea lor de dominare. Îi felicit pe băieţii mei pentru modul în care s-au concentrat pe final. Se vede că experienţa acumulată în meciurile de la CSU II le-a folosit şi munca de la antrenamente a dat roade.

Sper să rămână la fel de dispuşi la efort şi în continuare şi mă bucur că am încheiat turul de campionat pe primul loc în clasament” a declarat antrenorul echipei de handbal masculin juniori I a LPS Suceava, Iulian Dugan.

Pentru LPS Suceava în meciul cu LPS Iaşi au evoluat: Duman, Todică, Weber – Marmeliuc (11), Marţuneac (2), Alexa (1), Gvinda (6), Bădeliţă (6), Ionasciuc (1), Omania, Rotundu, Antoneac, Murariu, Turcu.