Sala LPS din Suceava a găzduit la finele săptămânii trecute derbiul seriei A a Campionatului Național de handbal masculin pentru juniori II. Față în față s-au aflat echipele LPS Suceava, pregătită de Răzvan Bernicu și CSS Știința Municipal Bacău, antrenată de Gabi Armanu.

Meciul, care a contat pentru etapa a XI-a, a fost extrem de aprig disputat și foarte ”colorat” din cauza mulțimii de cartonașe galbene și roșii împărțite de brogada de arbitri. Băcăuanii au evoluat mai bine în prima repriză când au marcat din toate pozițiile, ajutați puțin și de forma mai slabă prinsă de portarii suceveni.

După pauză gazdele au revenit mai motivate pe teren și au revenit puternic apropiindu-se la doar un gol diferență, 17-18, de adversarii lor. La acest scor s-a petrecut momentul psihologic al întâlnirii, cel mai bun jucător sucevean, Claudiu Lăzurcă, fiind eliminat de pe teren de brigada Cristea – Murariu, fiind acuzat de injurii adresate arbitrilor.Fără liderul lor, elevii profesorului Răzvan Bernicu au cedat și LPS Suceava a pierdut partida cu CSS Știința Municipal Bacău cu 25-30.

”E posibil să fi pierdut, dar un joc de o asemenea tensiune a fost păcat să fie stricat de prestația arbitrilor. Nu este prima dată când se întâmplă astfel de lucruri, după părerea mea, fiind jenant să nu fii corect la meciuri în care joacă niște copii la urma-urmei.

Trebuie să-i învățăm pe cei mici să se obișnuiască și cu deciziile defavorabile și să-și păstreze calmul, lucru dificil de altfel și pentru cei mai mari” a declarat antrenorul formației LPS Suceava, Răzvan Bernicu.

LPS Suceava: Andreescu, Fica – Lăzurcă (8), Pintilei (1), I.Munteanu (1), Chirilă, T.munteanu (1), Ov.Cozorici (6), Niculică, Gabinat, Logofătu (6), Stanciuc (1), Vizitiu (1), Lazoreac.