Echipa de handbal juniori II a Liceului cu Program Sportiv din Suceava este în grafic pentru calificarea la turneul semifinal. Tinerii handbalişti pregătiţi de antrenorul Răzvan Bernicu au reluat meciurile oficiale din Campionatul Naţional pentru juniori II cu al doilea şi ultimul turneu de sală din această primă fază a competiţiei, desfăşurat la Bacău.

Sucevenii au pierdut primul meci din turneu, 24–27 cu LPS Iaşi, după ce la pauză ieşenii au avut 11–8. În al doilea meci, LPS Suceava s-a impus în faţa celor de la CSŞ Bacău cu scorul de 26–22, după o primă repriză echilibrată, la pauză fiind 11–11, şi o a doua parte dominată de elevii lui Răzvan Bernicu. Tinerii handbalişti suceveni au încheiat turneul cu o victorie în faţa principalei contracandidate la locul II în clasament, LPS Piatra Neamţ. La pauza întâlnirii, nemţenii aveau un avantaj de un gol, 15–14, dar în partea a doua LPS Suceava a fost peste adversar la toate capitolele, câştigând în final la o diferenţă de 10 goluri, 32–22.

„Echipa a intrat mai greu în atmosferă la acest turneu, dar eşecul cu Iaşi nu ne-a afectat prea mult în lupta pentru menţinerea pe locul II. Este foarte bine că am învins Piatra Neamţ, dar până la urmă toate meciurile sunt importante. Sper să continuăm cu evoluţii bune şi-n meciurile ce au mai rămas din retur şi să ne calificăm mai departe de pe locul II”, a explicat antrenorul Răzvan Bernicu.

La acest turneu, echipa LPS Suceava s-a bazat pe un lot format din sportivii: Fica, Babiuc, Andreescu (portari) – Gabinat, Pintilei, Ioan şi Tudor Muntean, Vizitiu, Cozorici, Lăzurcă, Logofătu, Bejan, Rusu, Stanciuc, Chirilă, Niculică, Păstru şi Lazoreac.

Sâmbătă, de la ora 12.00, în etapa cu numărul opt, prima din returul campionatului, LPS Suceava va evolua pe teren propriu, în faţa celor de la Şcoala Nr. 3 Adjud.