Echipa CSŞ “Nicu Gane” Fălticeni a reușit să câștige titlul de vicecampioană națională la minivolei masculin după un parcurs de excepție la turneul final.

Jucătorii antrenați de Diana Floriștean și Marius Stan au ajuns până în ultimul act al turneului final desfășurat recent la Baia Mare.

CSŞ “Nicu Gane” Fălticeni s-a clasat pe primul loc la finalul meciurile din Grupa A, după ce a învins Viitorul Cluj și CSŞ Tulcea cu 3-0, iar în ultimul meci a cedat cu 1-3 în fața echipei CSŞ Zalău.

În semifinale echipa antrenată de Diana Floriștean și Marius Stan a întâlnit reprezentanta gazdelor, CSŞ 2 Baia Mare. Chiar dacă maramureșenii au condus cu 1-0 și 2-1, fălticenenii au avut o revenire spectaculoasă și au reușit să câștige partida cu 3-2.

Echipa de minivolei a Clubului Sportiv Şcolar “Nicu Gane” Fălticeni a trebuit să se mulțumească însă cu medaliile de argint, după ce în finală a fost învinsă clar de CSM București.

Diana Floriștean și Marius Stan au mizat în ultimul sezon pe următorul lot de jucători: Mihalache Tiberiu Adrian, Pavel Ştefan, Amariei David Valentin, Steluță Marius Daniel, Beșleagă Avraam, Burlacu Luca, Bubuțanu Tutor Ştefan, Potolincă Alessio Andrei, Alicsandroae Ionuț Andrei, Ursu Gabriel, Tănasă Dragoș, Amariei Ciprian, Jitariu Andrei, Murariu Ioan Eusebiu, Murariu Petru Adi, Suditu David Ioan, Lupu Alexandru Bogdan, Mercore Rareș, Tudosă Constantin, Hortopeanu Rareș Ioan, Nistor Mircea, Filoteanu Alexandros, Mateiciuc Alexandru și Oanea Alexandru.