Un atlet legitimat la Clubul Sportiv Municipal Dorna Vatra Dornei a cucerit medalia de bronz la cea de-a XXII-a ediție a Crosului Loteriei Române, la categoria copii 1. Este vorba despre Alexandru Prîsneac, iar la categoria sa au fost peste 500 de concurenți. Crosul a fost organizat de Loteria Română, în parteneriat cu Federația Română de Atletism. Traseul a avut 3.800 de metri și a fost amenajat în jurul Parcului „Alexandru Ioan Cuza” din București, pe marginea lacului Titan. Antrenorul lui Alexandru, Cristian Prîsneac a spus: „Sînt încîntat de evoluția sportivului meu, mai ales că am început pregătirea de doar 4 săptămîni. Noi am avut o pauză mai lungă din cauza calendariului competițional. Sper ca la următoarele competiții naționale și internaționale, Alex să urce pe cele mai înalte poziții”. Sîmbătă, 12 octombrie, sportivii dorneni vor participa la etapa de Cupă Mondială de alergare montană, de la Ljubljana-Slovenia.