Muzeul primeşte sau cumpără obiecte din timpul ocupaţiei austriece a Bucovinei
![](https://img.svnews.ro/foto/2015/04/21/53918/3ae51baa8fd0616dc1c030c1806500325.jpg)
Conducerea Muzeului Bucovinei solicită sucevenilor să contribuie la reorganizarea expoziţiei permanente. Instituţia muzeală aşteaptă oferte de achiziţii şi donaţii a unor obiecte din timpul ocupaţiei austriece a Bucovinei, 1775-1918. Sînt vizate obiecte de interior bucovinean, cultură, cărţi, minorităţi şi învăţămîntul din Bucovina. De asemenea, sînt necesare şi obiecte care ţin de viaţa de elev din anii 50-70 ai secolului trecut, respectiv, abecedare, ghiozdane, penare şi matricole, ambalaje de la produse alimentare din perioada comunistă, obiecte fabricate la unităţi industriale locale dispărute după 1989, fotografii legate de criza de alimente din anii 80, case de marcat, megafoane, afişe de propagandă ale fostului PCR, precum şi obiecte şi fotografii legate de evenimentele din decembrie 1989. Ofertele pot fi depuse la sediul Muzeului Bucovinei, situat pe Bulevardul Ana Ipătescu.