O elevă a Colegiului Naţional „Nicu Gane” Fălticeni va participa la Olimpiada Internaţională de Geografie
![](https://img.svnews.ro/foto/2015/04/23/54038/42299663b01b7fe686f10697506500325.jpg)
Inspectoratul Şcolar Suceava a informat că eleva Lorena Davidel din clasa a XII-a de la Colegiul Naţional „Nicu Gane” Fălticeni a fost selecţionată în lotul României pentru Olimpiada Internaţională de Geografie din Rusia. Asta, după ce la faza pe ţară a cîştigat un premiu special. Tot la Olimpiada Naţională de Geografie, desfăşurată la Cluj Napoca, au mai fost premiate trei eleve sucevene. Ana-Maria Solcan, elevă în clasa a VIII-a la Şcoala Gimnazială „Bogdan Vodă” din Cîmpulung a luat un premiu special, Ana-Maria Cotun, elevă în clasa a IX-a la Colegiul Naţional „Nicu Gane” a cîştigat premiul I, iar Maria Sabina Calisevici, elevă în clasa a X-a la Colegiul Naţional Militar „Ştefan cel Mare” din Cîmpulung a obţinut premiul III.
O elevă a Colegiului Naţional „Nicu Gane” Fălticeni va participa la Olimpiada Internaţională de Geografie,