O nouă sesiune de admitere la USV
![](https://img.svnews.ro/foto/2016/09/16/79977/e6c7a0d75354f0e25ee97e6a306500325.jpg)
Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava anunţă că luni, 19 septembrie, va deschide o nouă sesiune de admitere, a treia din acest an. USV a comunicat că, potrivit calendarului aprobat în Consiliul de Administraţie, înscrierile, interviurile şi probele de concurs sînt programate în intervalul 19-21 septembrie, iar înmatriculările vor fi făcute în zilele de 22 şi 23 septembrie. Instituţia academică suceveană menţionează că numărul de studenţi înmatriculaţi după primele două sesiuni din 2016 l-a depăşit cu 50% pe cel al locurilor bugetate acordate de Ministerul Educaţiei la programele de studii de Licenţă şi Master, iar procentajul situează USV peste media naţională. În acest an, USV a scos la concurs 1.268 de locuri fără taxă la Licenţă şi alte 594 la Master.