Pacienții nu cer returnarea banilor pentru medicamente
![](https://img.svnews.ro/foto/2012/03/29/1932/93f13c68b4fe155283806d2a906500325.jpg)
Începând de anul trecut, şi până-n prezent, Spitalul Judeţean Suceava nu a avut solicitări din partea pacienţilor de a le returna banii pentru medicamentele pe care le-au cumpărat în perioada spitalizării. Legea permite decontarea medicamentelor procurate de bolnavi pentru tratamentul în spital.
Purtătorul de cuvînt al Spitalului, medicul Tiberius Brădăţan, a menţionat că pentru a li se deconta medicamentele cumpărate, pacienţii sau o rudă a lor trebuie să aducă avizul medicului curant şi al şefului de Secţie. El a adăugat că Spitalul returnează banii în baza bonului fiscal eliberat de farmacie.