Pârtia pentru începători din Gura Humoruli va fi deschisă până de Crăciun
![](https://img.svnews.ro/foto/2013/12/09/29536/c5f0abd32b0b20d03d69227a106500325.jpg)
Pe 20 decembrie, la Gura Humorului va fi deschisă o pîrtie de schi pentru începători. Primarul Humorului, Marius Ursaciuc, a declarat că noua pîrtie are o lungime de 550 de metri şi o lăţime de 60 de metri şi este dotată cu instalaţie de teleschi. El a mai spus că investiţia a fost de aproximativ 100.000 de euro, iar finanţarea a fost asigurată din bugetul local. Marius Ursaciuc a adăugat că banii reprezintă încasările făcute în sezonul trecut din administrarea pîrtiei Şoimul, care are un grad ridicat de dificultate. El a precizat că noua pîrtie era absolut necesară pentru a-i separa pe schiorii începători de cei avansaţi.