Peste 1.200 de urători şi mascaţi au participat la parada obiceiurilor de iarnă
![](https://img.svnews.ro/foto/2012/12/27/14509/9d952e936c8508aedcb68ff9406500325.jpg)
Joi, 27decembrie, peste 1.200 de mascaţi şi urători din judeţele Suceava, Iaşi şi Neamţ au susţinut un spectacol de obiceiuri populare în faţa Casei de Cultură Suceava. Spectacolul a fost urmărit de cîteva mii de oameni. Echipa de urători din Berchişeşti a fost însoţită de primăriţa Zenovia Violeta Ţăran, iar cea din Şcheia de viceprimarul comunei. În ciuda faptului că li s-a cerut să vină cu o costumaţie tradiţională, unii dintre mascaţi aveau măşti din plastic şi ochelari de soare. Anul acesta, urătorii nu s-au oprit în faţa Palatului Administrativ. Preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Cătălin Nechifor, a explicat că acest lucru s-a întîmplat fiindcă evenimentul este pentru toţi oamenii, şi nu doar pentru oficialităţi. Spectacolul de obiceiuri populare a fost urmărit şi de primarul Ion Lungu, viceprimarul Gavril Vîrvara şi vicepreşedintele Consiliului Judeţean Alexandru Rădulescu.