Peste 50% dintre profesorii naveşti nu şi-au primit banii de la primării
![](https://img.svnews.ro/foto/2013/10/23/27357/d5fa66ac4990b8b70b659a25506500325.jpg)
Peste 50% dintre profesorii naveşti din judeţul Suceava nu şi-au primit banii de la primării. Liderul Sindicatului Judeţean „Spiru Haret”, Dumitru Irimia, a spus că faţă de unii profesori sînt restanţe din 2010, în timp ce o serie de administraţii locale au făcut plăţile doar parţial. El a adăugat că, la sfîrşitul acestei săptămîni, va fi întocmită o situaţie clară cu sumele pe care le are de încasat fiecare cadru didactic navetist. Liderul de Sindicat a mai spus că lista va fi înaintată Prefecturii, iar aceasta ar urma să intervină la primării cu solicitarea de efectuare a plăţilor. El a avertizat că primăriile care nu se vor achita de obligaţiile financiare către profesorii naveşti ar putea fi chemate în instanţă.