Pregătiri în Suceava pentru organizarea Centenarului Unirii
![](https://img.svnews.ro/foto/2017/01/25/86317/e62d19e4be9340a049a691fb506500325.jpg)
Primarul Sucevei, Ion Lungu, a anunțat că, pe 3 februarie, la Universitatea „Ștefan cel Mare” se va desfășura o întîlnire vizînd pregătirea Centenarului Unirii. El a spus că la discuții va participa și șeful Departamentului CENTENAR, fălticeneanul Florin-Daniel Șandru. Ion Lungu a adăugat că prin hotărîre de consiliu local se va stabili un grup de lucru din care vor face parte funcționari din primărie și consilieri. Apoi, se va încheia o asociere cu USV și Consiliul Județean, pentru organizarea evenimentelor legate de sărbătorirea, în 2018, a 100 de ani de la înfăptuirea Marii Uniri.