Runda a XIII-a a seriei I a Ligii a II-a de fotbal a fost una nu neapărat ghinionistă, dar în niciun caz norocoasă pentru Rapid Suceava care a remizat, scor 0-0, pe terenul formației FCM Dorohoi, ”lanterna roșie”. În urma acestui rezultat gruparea suceveană a devenit campioana rezultatelor de egalitate având nu mai puțin de șapte în acest sezon competițional.
Așa cum era de așteptat de altfel, sucevenii au fost cei care au avut inițiativa în prima repriză a disputei cu FCM Dorohoi. Din păcate, atacurile elevilor antrenorului Bogdan Tudoreanu s-au lovit de ambiția jucătorilor formației gazdă, în consecință ocaziile de gol fiind extreme de rare. Totuși, se poate spune că sucevenii nu au fost ocrotiți de șansă, Cerlincă trimițând balonul în transversal în minutul 31, pentru ca apoi vârful de atac Marius Matei să rateze ocazia meciului în minutl 35 când din 7 metri nu a nimerit cadrul porții celor din Dorohoi.

La pauză a fost 0-0, pentru ca la final să se consemneze același scor. Ambele formații au avut situații bune de poartă, însă cei doi portari, Rohețki și Prisacă au fost la post. Un cuvânt în plus pentru evoluția goal-keeper-ului sucevean Andrei Rohețki care a avut câteva reflexe de senzație în fața jucătorilor fostei sale echipe cu care a promovat în eșalonul secund.
Remiză utilă pentru moralul echipei Rapid CFR Suceava care în următoarea rundă va primi pe teren propriu vizita echipei CF Brăila.

FCM Dorohoi: Prisacă – Cososchi, Atudorei, Grumezescu, Vrabie (cpt.), Ed. Sandu, Pavăl, Ghiviziu, A. Vlaicu, Stancoschi, Barabaş.
Rezerve: C. Ungureanu – Juncănaru, Lumaicu, Mateiuc, Amarinei, T. Tudorache, Chiorescu.
Antrenor: Vespazian Colban

Rapid CFR Suceava: Rohetki – D. Bălan, Ferariu, Velescu, Semeghin (cpt.), Gheorghiciuc, G. Apostol, Sfrijan, Cerlincă, M. Negru, M. Matei.
Rezerve: Pascal – R. Sava, Sumanariu, Golofca, Plecanciuc, Bosânceanu, Marinkovic.
Antrenor: Bogdan Tudoreanu
Arbitru:  Florin Mihai Marcu (Oradea); Asistenţi: Marius Bălan (Dej) şi Petrică Ionuţ Cîmpeanu (Cluj Napoca)