Publicul iubitor de fotbal din Suceava a venit cu încredere sâmbătă 25 mai pe ”Areni” la meciul dintre Rapid și Săgeata Năvodari. Deși oaspeții se aflau pe locul III în clasament și erau favoriți, suporterii suceveni au sperat ca măcar în ceasul a unsprezecelea favoriții lor să se trezeascăși să câștige sau cel puțin să nu piardă. Din păcate ei au suferit din nou o cruntă dezamăgire.
Cum a început jocul dintre Rapid Suceava și Săgeata Năvodari se părea că formația gazdă va sparge în sfârșit ghinionul care o urmărește în partidele de pe teren propriu. A fost la început un șut bun a lui Mircea Negru și încă două ocazii bune ale lui Velescu și Semeghin. Cum se întâmplă de obicei, la unul din primele cornere ale întâlnirii, căpitanul oaspeților Florin Popa profită de o greșeală de marcaj și înscrie în poarta apărată de Zăvoi.
Era minutul 20 și sucevenii aveau deja cum se spune, ”plumb în ghete”. Deși a atacat cu tote liniile, gruparea suceveană nu a reușit să egaleze. Au fost câteva ratări uriașe, culminând cu cea a lui Ionuț Plămadă, dar mingea nu a vrut să intre în plasa porții apărate bine de Viciu. A fost 0-1 la pauză, dar nimeni nu și-a pierdut răbdarea mai ales că Rapid Suceava nu a jucat rău în primele 45 de minute, dar a avut ghinion.
Din nefericire, evoluția gazdelor în repriza secundă a fost una extrem de modestă. Mijlocașii suceveni au fost neinspirați și au pierdut majoritatea duelurilor cu adversarii lor, iar atacanții într-o zi foarte slabă. Rapidiștii au jucat din nou cu baloane pe sus, lucru care i-a avantajat clar ca de fiecare dată în ultimele meciuride acasă, cei din linia de mijloc având execuții modeste sau preferând de fiecare dată să facă un dribling în plus.
Așa cum era de așteptat, a venit și ”capacul”. După un gol anulat al oaspeților, a venit și cel valabil macat în minutul 85 de Vezan. La o secundă după acest gol treisferturi din spectatorii suceveni au părăsit tribunele dezamăgiți crunt de favoriții lor.
Chiar dacă au pierdut, sucevenii au fost avantajați de rezultatele consemnate în celelalte partide din etapa a XXVIII-a și păstrează șanse reale de evitare a retrogradării. Rapid Suceava mai are de jucat două meciuri, în timp ce contracandidatele ei în lupta din subsolul clasamentului doar unul singur. Sucevenii au ca adversari în următoarea rundă pe Sportul Studențesc, formație care a pierdut taote întâlnirile din acest retur și apoi în ultima etapă pe CS Otopeni.
La acest meci, ca și la celălalte din acest retur, Rapid Suceava a avut și neșansă, dar și o lipsă de luciditate în momentele importante. Să sperăm că în ultimele două runde lucrurile vor sta altfel și gruparea suceveană se va menține în eșalonul secund.

Rapid Suceava:Zăvoi – D. Bălan, Fl. Plămadă (cpt.), Morariu, Doboş – M. Chiriac, Velescu, Găldean, Semeghin – M. Negru, I. Plămadă.
Rezerve: Niga – Sava, Caragea, Homneac, Petrescu
Antrenor: Bogdan Tudoreanu

Săgeata Năvodari: Viciu – Bar, Goşa, Fl. Popa (cpt.), Aniţoiu – Coconaşu, V. Apostol, Vezan, Ologu – D. Zaharia, Tigoianu.
Rezerve: Gordin – Şicu, Bold, Nazîru, Bangheorghe, Dogaru
Antrenor: Gheorghe Mina.