Runda a XIII-a nu a fost una cu ghinion pentru Rapid Suceava, formaţia pregătită de Ovidiu Murariu, Bogdan Tudoreanu şi Ion Buzoianu reuşind să termine la egalitate, 2-2, pe terenul celor de la Săgeata Năvodari. După ce au avut realmente neşansă în partidele cu CS Buftea şi CF Brăila, sucevenii au avut ceva noroc pe malul Dunării, fundaşul central Lozneanu egalând în minutul 93 printr-o execuţie splendidă.
Gruparea gazdă, ocupantă a locului al III-lea în clasamentul Seriei I, fără a fi pierdut niciun meci acasă în acest tur de campionat, a fost cea care a dominat oarecum ostilităţile în prima repriză. Deşi au avut câteva şuturi bune, cei de la Săgeata Năvodari nu au putut deschide scorul dacă nu ar fi beneficiat de un „mic ajutor” din partea sucevenilor. În minutul 25, la o minge în adâncime, Jianu profită de ieşirea neinspirată a lui Pascal la marginea careului de 16 metri şi-l lobează pentru 1-0. Rapid Suceava revine în atac, are două bune oportunităţi prin Căinari şi Semeghin, fără rezultat însă pe tabela de marcaj. Aşa cum se întâmplă de obicei, când unii ratează, ceilalţi marchează. Acelaşi Jianu profită de marcajul modest la un corner al gazdelor şi duce scorul la 2-0 în favoarea celor de la Săgeata Năvodari. După pauză, sucevenii au fost mai prezenţi în terenul constănţenilor şi Ionuţ Plămadă a reuşit să reducă din handicap în minutul 53. Mai mult chiar, în minutul 86, Semeghin profită de o indecizie a fundaşilor de la Săgeata Năvodari şi „scoate” un penalti. Din păcate, tânărul Căinari execută previzibil şi portarul gazdelor apără. Când sucevenii deja îşi mâncau fularul blestemând ghinionul proverbial, fundaşul central Lozneanu, rămas în atac, reuşeşte un şut splendid din vole şi egalează în minutul 90+3. Punct mare izbutit de suceveni pe terenul uneia dintre cele mai bune echipe din Seria I a Ligii a II-a şi moral bun pentru ultimul meci acasă pentru Rapid, cel cu Sportul Studenţesc. Oricum Lozneanu merita o răsplată pentru gol, dar şi pentru felul în care a jucat în toate partidele de până acum, însă credem că cel puţin o bere de 5 litri merita de la tânărul Căinari.
Rapid Suceava: Pascal – D. Bălan, Lozneanu, Fl. Plămadă, Semeghin – Velescu – P. Bosancu (‘55 Marinkovic), Duman (‘60 Negru), Căinari, Arotăriţei (‘24 Spătar) – I. Plămadă. Antrenor: Ovidiu Murariu.