Câteva mii de iubitori ai fotbalului din Suceava au înfruntat vântul tăios din dimineața zilei de 16 martie și s-au adunat în tribunele stadionului ”Areni” pentru a urmări la lucru favoriții de la Rapid într-un meci de mare orgoliu, cu FC Botoșani. Dacă în turul campionatului, sucevenii au furnizat surpriza și au câștigat pe terenul grupării vecine, în etapa a XVII-a, a doua a returului, situația s-a schimbat, oaspeții trecându-și în cont cele trei puncte.
Calitatea jocului a fost influențată decisiv de starea gazonului de pe ”Areni”, cei mai inspirați dovedindu-se la final botoșănenii.
Deși a încercat să atace încă din start, gruparea suceveană și-a dat repede seama că se află în fața unei echipe solide, echilibrate și bine motivate. Ocaziile de gol din prima repriză au fost rare, plusul de omogenitate al oaspeților fiind vizibil în organizarea jocului.
La capătul unor prime 45 de minute de luptă era lesne de înțeles faptul că formația care va greși prima, va pierde. Din păcate, cei care au comis prima eroare au fost sucevenii, lipsa de marcaj la un corner executat de botoșăneni în minutul 68 fiind taxată de Poverlovici. Chiar dacă a revenit în ofensivă și a avut câteva situații bun de a înscrie prin Homneac, sucevenii nu au avut luciditatea necesară pentru a perfora plasa porții grupării oaspete. Pe contraatac, Croitoru a prins un șut splendid în minutul 90 și a încheiat definitiv conturile în meciul dintre Rapid Suceava și FC Botoșani.
Înfrângerea cu 0-2 a rapidiștilor suceveni în fața echipei botoșănene nu reprezintă un capăt de țară, mai ales că echipa vecină este una valoroasă și dornică de performanță, ci un semnal de alarmă. Formația suceveană trebuie să trateze cu maximă seriozitate fiecare meci, mai ales cele de pe propriul teren și cele cu echipele aflate în luptă directă pentru salvarea de la retrogradare.
Pentru Rapid Suceava urmează două săptămâni de pauză, pentru ca apoi în etapa a XX-a să primească vizita echipei Dunărea Galați.
Rapid Suceava: Preda – Doboş, Fl. Plămadă, Morariu (‘70 Spătar), Semeghin – Chiriac (‘60 Chișu), Găldean, Sumanariu, Petrescu – Caragea (‘59 Homneac), I. Plămadă. Antrenori: Bogdan Tudoreanu și Ion Buzoianu.
FC Botoşani: D. Vlad – Ţepes, Poverlovici, C. Dinu, Acsinte – Vraciu, Taban, Croitoru, Fulop (‘60 Maghici) – Hadnagy (‘73 Ignea), Cârjan (‘60 Boghian). Antrenor: Cristian Popovici.