Stocuri insuficiente de vaccin împotriva hepatitei B
![](https://img.svnews.ro/foto/2017/04/04/90073/d456d7970b60f6ed54044d14606500325.jpg)
Șeful Direcției de Sănătate Publică Suceava, Andrei Ianovici, a anunțat că în județ există stocuri suficiente din toate tipurile de vaccin, cu excepția celui împotriva hepatitei B care se administrează nou născuților în primele zile de la naștere. El a adăugat că medicii de familie au fost informați cu privire la schema de imunizare a nou născuților în această situație. Șeful DSP Suceava a mai spus că medicii de familie sînt așteptați, în perioada următoare, la sediul instituției, pentru depunerea setului de documente necesare încheierii noilor contracte de furnizare a produselor vaccinale și de plată a serviciilor de imunizare.