Turnir cu cai la Festivalul Medieval
![](https://img.svnews.ro/foto/2014/08/17/41231/17e4bb041591db149bdbd167a06500325.jpg)
Unul din punctele de rezistență ale Festivalului de Artă Medievală de la Suceava a fost turnirul cu cai prezentat de Vali Vasilescu Production. Turnirul care s-a desfășurat în șanțul Cetății a atras mii de suceveni care i-au putut vedea la treabă pe Cavalerul Alb, Cavalarul Roșu, Cavalerul Verde, Cavalerul Galben, Cavalerul Albastru dar și pe misteriosul Cavaler Negru.
Cavalerii călare pe cai impunători s-au întrecut pentru mâna fetei împăratului și au avut de trecut mai multe probe: duel cu lancea, aruncatul săgeții la punct fix, tăierea unui pepene verde cu sabia și țintirea unui manechin. Nu a lipsit nici lupta cu balaurul care scuipa flăcări exact ca în poveste și nici bufonul personajul colorat prezent la toate curțile împăraților și regilor. Finalul a fost unul fericit iar cavalerii s-au bucurat de aplauzele miilor de spectatori prezenți pe platoul Cetății de Scaun.