Urmărit penal pentru o evaziune fiscală de peste 750.000 de lei
![](https://img.svnews.ro/foto/2013/03/24/17997/b218499aa1f1380023eb3d1d306500325.jpg)
Un bărbat în vîrstă de 38 de ani, din Suceava, este urmărit penal pentru o evaziune fiscală de peste 750.000 de lei. Poliţia informează că, în perioada aprilie 2008-decembrie 2009, în calitate de administrator al unei societăţi comerciale din Suceava, bărbatul a înregistrat în contabilitate 401 facturi fiscale în valoare totală de 2,5 milioane de lei. Facturile au fost emise de 8 firme ieşene, pentru achiziţii de servicii publicitare şi de amenajare a spaţiilor, însă, nu aveau la bază operaţiuni reale. Astfel, suceveanul s-a sustras de la plata impozitului pe profit şi a TVA. Prejudiciul este de aproximativ 752.000 de lei şi nu a fost recuperat.