CS Universitatea Suceava a învins gruparea Pandurii Târgu Jiu într-un meci contând pentru etapa a XIV-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, scorul final al disputei fiind 30-24 (16-9). Sucevenii şi-au făcut griji înaintea partidei cu gorjenii din cauza forţei liniei de 9 metri a oaspeţilor, însă nu au avut nicio problemă conducând jocul de la cap la coadă.
Aşa cum era şi normal debutul jocului a fost unul destul de echilibrat în minutul 9 scorul fiind 5-3. Graţie unui joc bun în apărare şi a unor contraatacuri rapide, sucevenii s-au distanţat treptat şi în minutul 24 conduceau deja cu 12-6. La pauză a fost 16-9, o diferenţă consistentă păstrată şi datorită evoluţiei bune a portarului sucevenilor, Stănescu.

După pauză cei care au condus meciul au fost tot elevii antrenorului Răzvan Bernicu, „pandurii” nereuşind să găsească soluţii în faţa apărării excelente a sucevenilor. Diferenţa din prima repriză s-a păstrat chiar dacă pe teren au intrat şi jucători mai tineri care au evoluat mai puţin în campionat. În repriza a doua poarta formaţiei sucevene a fost apărată magistral de portarul Şelaru.

Fără Cântec, menajat şi fără Gavriloaia pe final după o căzătură urâtă, CSU Suceava a învins destul de lejer gruparea Pandurii Târgu Jiu cu scorul de 30-24. Moral bun şi tonus optim pentru gruparea suceveană înaintea disputei din Challenge Cup cu ciprioţii de la SPE Strovolos de sâmbătă 16 februarie, ora 17.00.

CSU Suceava: Stănescu, Şelaru – Roşu (1), Petrea, Bursuc (3), Amihăesi, Starikov (2), Şoldănescu, Chiruţ (5), Gavriloaia (5), Acatrinei (8), Burlacu, Ţigănaşu (1), Mitrea (3), Dumitraş (2).