14 trenuri care trebuiau să treacă prin Suceava au avut întârzieri în urma grevei angajaților CFR
![](https://img.svnews.ro/foto/2017/03/22/89358/333b8731f20228d6b1c5ee70606500325.jpg)
Astăzi, la nivelul județului Suceava, 14 trenuri au avut întîrzieri cuprinse între 71 și 215 minute, din pricina protestului spontan declanșat de angajații CFR. Anunțul a fost făcut de prefectul Mirela Adomnicăi, în Gara Burdujeni, unde a mers și a discutat cu responsabili locali cu traficul feroviar. Prefectul a spus că deocamdată nu poate fi estimat numărul călătorilor afectați de întîrzieri. Angajații CFR vor o creștere salarială de 25% și condiții mai bune de muncă. Ei au spus că au recurs la greva spontană pentru că nu mai au încredere în promisiunile conducerii companiei feroviare. Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a declarat că aseară, după discuţii cu sindicaliştii din transportul feroviar, a primit asigurări că nu va fi nici o grevă. El a anunţat că la ora 15.00 se întîlneşte cu aceştia pentru o nouă rundă de discuţii.
14 trenuri care trebuiau să treacă prin Suceava au avut întârzieri în urma grevei angajaților CFR,