50.000 de acte administrative, verificate de Prefectură în 2013
Anul trecut, consilierii juridici ai Prefecturii Suceava au verificat aproape 50.000 de acte administrative. Prefectul Florin Sinescu a declarat că juriştii au exercitat controlul de legalitate asupra a 42.500 de dispoziţii emise de primari şi de preşedintele Consiliului Judeţean, Cătălin Nechifor, şi a 7.445 de hotărîri ale consiliilor locale şi ale Consiliului Judeţean. El a spus că pentru 16 acte administrative au fost introduse acţiuni în instanţă. Acestea vizează patru hotărîri ale Consiliului Local Rădăuţi, două hotărîri ale Consiliului Local Vatra Dornei şi o dispoziţie a primarului din acelaşi municipiu, Ilie Boncheş, trei hotărîri ale Consiliului Local Şcheia, două hotărîri ale Consiliului Local Rîşca, cîte o hotărîre a consiliilor locale din Ulma şi Broşteni, şi două dispoziţii emise de primarul comunei Slatina, Ilie Gherman.