Consiliul Judeţean vrea să se împrumute cu 20 de milioane de lei
![](https://img.svnews.ro/foto/2014/01/27/31225/daed8009f4fd1da77cee010ae06500325.jpg)
Consiliul Judeţean Suceava vrea să contracteze un împrumut bancar în valoare de 20 de milioane de lei. Preşedintele PSD al instituţiei, Cătălin Nechifor, a declarat că va avea discuţii pe această temă cu liderii grupurilor de consilieri, iar hotărîrea ar putea fi luată în şedinţa de miercuri, 29 ianuarie. El a spus că 13 milioane de lei sînt necesare pentru Aeroportul Suceava, în vederea terminării investiţiei în modernizarea aerogării şi dotării cu utilaje. Preşedintele Nechifor a precizat că de celelalte 7 milioane este nevoie pentru finalizarea lucrărilor de refacere a unor drumuri judeţene. Este vorba despre drumurile Vatra Moldoviţei-Argel, Rîşca-Slătioara şi Rădăuţi-Frătăuţii Vechi, şi despre drumul de la Probota, pînă la limita cu judeţul Iaşi. Cătălin Nechifor a menţionat că, în cazul accesării noului credit, gradul de îndatorare al Consiliului Judeţean va creşte de la 10 la 17%, fiind cu 13% mai redus faţă de maximul admis. La acest moment, CJ Suceava plăteşte un credit în valoare de 36 de milioane de lei, care a fost angajat în anii 2005-2006.