Academicianul Eugen Simion a primit titlul de Cetăţean de onoare al municipiului Fălticeni
![](https://img.svnews.ro/foto/2017/04/28/91285/04cb03d06b00f282bed2fc55006500325.jpg)
Academicianul Eugen Simion a devenit Cetăţean de onoare al municipiului Fălticeni. Titlul i-a fost acordat astăzi de primarul Cătălin Coman. Anterior, primarul a spus: „Acordarea celei mai înalte distincţii acestei personalităţi marcante a vieţii academice şi ştiinţifice reprezintă o adîncă preţuire şi recunoştinţă pentru contribuţia deosebită adusă istoriei literaturii române”. În aceste zile, Eugen Simion este prezent în Fălticeni, la prima ediție a conferinţei naţionale „Dinastia Lovineştilor”.