Accident cu doi răniți produs de un șofer băut din Preutești
![](https://img.svnews.ro/foto/2022/05/21/296485/15f587ae49edc3b325db02ac206500325.jpg)
Luni la ora 18.50, un bărbat de 43 ani, din Preutești, în timp ce conducea autoturismul pe DC Basarabi din direcția de mers DJ 208 către centrul Basarabi, a intrat în coliziune cu un autoturism condus de către o femeie de 31 ani din Preutrești.
În urma impactului a rezultat vătămarea corporală ușoară a două persoane, respectiv a conducătoarei auto de 31 ani și a șoferului de 43 ani.
Șoferul de 43 ani a fost testat cu aparatul etilometru rezultatul fiind de 0,11 mg/l alcool pur în aerul expirat și i s-au recoltat probe biologice de sânge la Spitalul Fălticeni, în vederea stabilirii alcoolemiei. Femeia de 31 ani a fost testată cu aparatul etilometru, rezultatul fiind negativ și i s-au recoltat probe biologice de sânge la Spitalul Fălticeni în vederea stabilirii alcoolemiei.
S-a întocmit dosar penal privind infracțiunea de „vătămare corporală din culpă”.