Anca Gâtlan (ADU): ”Dacă vrem să avem un viitor mai bun în Suceava, trebuie să oferim mai mult tinerilor noștri”
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/05/12/384509/92ac0a6114e5b28748a2e4d0306500325.jpg)
Universitara Anca Gâtlan, om de bază în echipa candidatului Alianței Dreapta Unită (USR, PMP, Forța Dreptei) la Primăria municipiului Suceava, Marian Andronache, consideră că dacă vrem să avem un viitor mai bun în Suceava, trebuie să oferim mai mult tinerilor noștri. În opinia ei, Suceava trebuie să devină un oraș atractiv pentru tineri. ”Cunoști zicala românească: „Dă-i copilului din mâncarea ta și ți-o va da înapoi când vei îmbătrâni.”? Cred că e momentul să aplicăm aceeași filozofie și în relația cu tinerii noștri. Pentru că în prezent nu putem aștepta să primim ceva de la ei, dacă nu le oferim sprijinul și oportunitățile necesare acum. Dacă vrem să avem un viitor mai bun în Suceava, trebuie să oferim mai mult tinerilor noștri. Suceava trebuie să devină un oraș atractiv pentru tineri dacă vrem să-i ținem aproape și dacă avem pretenția de la ei să ne dăruiască ce au mai bun în ei. Din păcate în momentul ăsta Suceava nu prea oferă tinerilor viață de noapte, nu oferă tinerilor posibilități de entertainement, nu oferă tinerilor posibilitățide instruire. Nu numai că nu li se oferă așa ceva în Suceava au nevoie de oameni care să-i înțeleagă, să-i vadă, să-i asculte. Fac asta zilnic alături de studenții mei cu care lucrez, știu ce-i doare, știu ce vor și vreau să-i ajut. Vreau să-i ajut din Consiliul Local, să-i ajut din perspectiva administrației locale. Imi doresc să fac lucrul ăsta din echipa lui Marian Andronache. Așadar vă rog să mă ajutați să facem dreptate pentru tinerii din Suceava”, a transmis Anca Gâtlan, candidat ADU pe lista pentru Consiliul Local Suceava.