Sportiva Talida Sfarghiu, legitimată la CSM Suceava – CSM Rarăul Câmpulung s-a clasat pe locul VII în proba de 1.500 de metri la Campionatele Mondiale de Atletism Under-20 care au avut loc în Kenya. Atleta pregătită de antrenoarea Erzilia Țîmpău a reușit un timp bun dacă ne gândim că ea a concurat împotriva celor mai buni de pe mapamond, în condițiile în care ea abia a împlinit de câteva luni 18 ani.

Oricum, poziția obținută de Talida Sfarghiu este cea mai bună reușită de sportivii români la Mondialele de la Nairobi.

În finala feminină la săritura în înălţime, Federica Gabriella Apostol s-a clasat pe şapte, cu 1,84 metri, iar Alesia-Maria Rengle a fost ultima (12), cu 1,75 metri.

Pe şapte a încheiat şi suceveanca Maria-Talida Sfârghiu la 1.500 m, cu timpul de 4 min 26 sec 68/100.

România a ocupat locul 7 în proba masculină de ştafetă 4×400 m, Denis Simon Toma, Mark Daniel Fandly, Adrian Bondoc şi Remus Andrei Niculiţă fiind cronometraţi în 3 min 10 sec 07/100.

Tot pe şapte s-a clasat, vineri, Alexia Ioana Dospin la triplusalt.

România a participat cu 18 atleţi la competiţia din capitala Kenyei, 11 fete şi 7 băieţi.