Ciclistul sucevean Vlad Dascălu a adus României prima sa medalie de aur la Jocurile Europene de la Cracovia – Malopolska (Polonia), în cursa de mountain bike.

Dascălu, fost campion mondial de tineret, s-a impus cu timpul de 1 h 19 min 41 sec, fiind urmat în clasamentul final de elvețianul Lars Josef Forster, la 14 sec, și de italianul Luca Braidot, la 19 sec.

Ede Molnar s-a clasat pe locul 56, la 12 min 24 sec, în timp ce Jozsef Attila Malnasi a terminat la un tur, iar Roberto Dumitru Burța, la două tururi.

România participă la Jocurile Europene de la Cracovia – Malopolska (21 iunie-2 iulie) cu 150 de sportivi, 74 la feminin, 76 la masculin, la 18 discipline sportive: atletism, badminton, baschet, box, ciclism, judo, kaiac-canoe, karate, rugby, sărituri cu schiurile, sărituri în apă, scrimă, taekwondo, tenis de masă, teqball, tir cu arcul, tir sportiv, triatlon.