Vineri și sâmbătă, la Pitești, a avut loc etapa finală a campionatului național de atletism pentru juniori U18. La această competiție sportivii dornenii  au câștigat 5 medalii, una de  aur, trei de argint  și una de bronz .

În proba de 1.500 metri sportivii dornenii legitimați la CSM Dorna Vatra-Dornei au obținut medalia de argint prin Pop Adelin sportiv cu dubla legitimare CSȘ Hunedoara/ CSM Dorna Vatra Dornei  iar medalia de bronz a fost obținută de sportivul Prâsneac Alexandru . În proba de 800 metri câstigator cu medalie de aur a fost sportivul Pop Adelin sportiv cu dubla legitimare CSȘ Hunedoara/CSM Dorna Vatra-Dornei medalia de argint a fost obținuta de Prâsneac Alexandru. În proba de 400 metri sportivul dornean Covasneanu David -George obține medalia de argint .Tot la acest Campionat Național a participat și CSȘ Rădăuți unde sportivul Costîn Ciprian a obținut medalia de bronz în proba de 5.000 metri și un loc patru în proba de 3.000 metri. Acesta este antrenat la CSȘ Rădauți de profesorul Bogdan Roscăneanu. Prâsneac Cristian antrenor la CSM Dorna Vatra-Dornei a declarat: ”Sunt încintat de evoluția sportivilor mei la acest Campionat Național. Sunt încântat de sportivul Prâsneac Alexandru care este junior 3 de curajul și evoluția lui în cursele de la acest campionat. Următoarea competiție la care vom lua startul este Campionatul Național U 20 Pitești din perioada 30-31 Iulie. Aș vrea să-i felicit pe toți sportivii . Aș vrea să mulțumesc și celor din spatele muncii noastre Consiliul Local și Primaria Municipiului Vatra-Dornei ,Aqua Carpatica și Lordinul Vatra-Dornei”.