Cinci tineri au protestat în faţa Palatului Administrativ împotriva proiectului Roşia Montană
![](https://img.svnews.ro/foto/2013/12/10/29581/8edc6b0e9199bd0806b0aef5a06500325.jpg)
Astăzi dimineaţă, timp de jumătate de oră, cinci tineri din Rădăuţi şi din Suceava au fost în faţa Palatului Administrativ din Suceava, pentru a-şi exprima nemulţumirea faţă de Legea minelor. Protestul lor, care nu a fost autorizat, s-a desfăşurat paşnic. În zonă au ajuns cinci jandarmi. Aceştia i-au legitimat pe tineri şi le-au dat avertismente verbale. Rădăuţenii aveau pancarte cu mesaje precum „Uniţi salvăm Roşia Montană” şi „Stop fracturării hidraulice”.